Historia

Ważniejsze daty z historii Biblioteki Publicznej
Miasta i Gminy w Bystrzycy Kłodzkiej

  • 3 maja 1946 r. z inicjatywy Inspektoratu Szkolnego powstał Społeczny Komitet Organizacyjny Miejskiej Biblioteki Powszechnej w Bystrzycy Kłodzkiej. Przeprowadzono zbiórki uliczne na fundusz zakupu książek. Wydano odezwę do mieszkańców z prośbą o składanie darów- książek.
  • 1 września 1946 r. oficjalnie otwarto Miejską Bibliotekę Powszechną w Bystrzycy, która mieściła się na Rynku miasta – w ratuszu. Czynna była 3 razy w tygodniu: we wtorki, czwartki i soboty w godz. 1400 do 1800. Księgozbiór liczył około 70 woluminów, z którego korzystało 36 czytelników.
    W początkowym okresie istnienia Biblioteki wzbogacono stan jej posiadania organizując zbiórki książek oraz pieniężne zbiórki uliczne na fundusz zakupu książek. Akcje te przeprowadzono z okazji „Dnia Oświaty”, „Tygodnia Książki” itp.
    W pierwszych latach powojennych istotną pomoc dla Biblioteki stanowił centralny przydział książek przez Ministerstwo Oświaty. Pozycje te stanowiły około 1/3 rocznego przybytku księgozbioru. Reszta pochodziła z zakupu własnego – dotacje Rady Narodowej oraz darów czytelników.
  • Od 1946r. działało przy MiGBP Koło Przyjaciół Biblioteki, które liczyło ok. 150 osób. Zadaniem koła było propagowanie czytelnictwa, pomoc w organizowaniu imprez kulturalnych oraz finansowe wspieranie Bibliotek.
  • W latach 1946-52 personel Biblioteki zorganizował na terenie miasta i powiatu szereg punktów bibliotecznych z księgozbiorem wymiennym. Z biegiem czasu punkty wiejskie przekształciły się w biblioteki gminne a następnie gromadzkie.
  • Pierwszą siedzibą Biblioteki był Ratusz, do którego – po wielu latach i kilkukrotnych zmianach locum – powróciła w 1975 r., Zajmowała tam 10 pomieszczeń na I piętrze budynku. Znajdowały się w nich: introligatornia, pracownie plastyczna i fotograficzna, Dział Dziecięcy, Dział Społeczno-Polityczny, czytelnia na 20 miejsc z księgozbiorem preferującym tematykę regionalną i turystykę, Wypożyczalnia dla Dorosłych oraz biura.
    Biblioteka posiadała działy: administracyjny, informacyjno-bibliograficzny, instrukcyjno-metodyczny, gromadzenia i opracowania oraz udostępniania.
    Ogółem zatrudniała 14 osób.
  • W 1975 r. księgozbiór biblioteki liczył 32.500 woluminów i co roku powiększał się średnio o 3.000 książek. Biblioteka była placówką popularną. W stosunku rocznym liczba jej czytelników dobiegała 3.500, ilość wypożyczeń przekraczała 80 tys. a odwiedziny w czytelni – 8 tysięcy.
    Znaczna część księgozbioru, bo aż 13000, stanowiła literatura popularnonaukowa.
  • W latach 1970-80 nie było większych problemów, zarówno ze środkami finansowymi na zakup książek jak i z doborem książek do bibliotek. Zakupy odbywały się systematycznie.
    Gromadzone pozycje w większości zaspokajały potrzeby czytelnicze zarówno dzieci, młodzieży i czytelników dorosłych.Do końca lat 80-tych zaopatrzenie bibliotek w prasę było dobre i wystarczające. Liczba prenumerowanych tytułów (łącznie z prasą radziecką) dla całej sieci kształtowała się w wielkości około 160-170 tytułów.
  • 1975 r. zlikwidowana została gmina wiejska Domaszków, na terenie której działały trzy placówki biblioteczne: gminna w Domaszkowie i dwie filie w Długopolu Górnym i Długopolu Zdr.
  • W roku 1986 została zlikwidowana mało efektywna biblioteka w Wójtowicach, z księgozbioru której została utworzona Filia Miejska w Bystrzycy Kłodzkiej. Oficjalne otwarcie tej filii nastąpiło w dniu 5 października 1987r. Wskaźniki czytelnictwa osiągane przez tę placówkę znacznie przekroczyły najśmielsze oczekiwania. Już w pierwszych niespełna trzech miesiącach funkcjonowania zarejestrowano w niej 552 czytelników i 7.483 wypożyczenia.
  • 1986 – nastąpiło przejęcie przez Filię w Długopolu Zdr. – księgozbioru biblioteki zdrojowej.
  • Z dniem 01.01.1990 r.  została zlikwidowana filia w St. Bystrzycy. Na bazie księgozbioru tej filii, została utworzona Filia w Międzygórzu, która znalazła lokum w D.W. ”Gigant”
  • 5 listopada 1991r.– przy Filii Miejskiej powstało Koło Przyjaciół Literatury.
  • W roku 1993 -Zakończony został remont budynku, w którym biblioteka centralna znalazła nowa siedzibę.
  • W 1994 – wzorem lat poprzednich widoczny jest wzrost liczby czytelników o 640. Zarejestrowano rekordową liczbę czytelników – 7991.
  • Rok 1995 to dla Biblioteki Centralnej czas remontu i przeprowadzki do nowego lokalu.
  • W roku 1996 – Miejska Biblioteka na Osiedlu Szkolnym przeniosła się do nowego, większego lokalu.
  • Od października 2000 – Biblioteka wydaje Informator, który zawiera informacje o jej działalności.
  • Rok 2001 – Przy Bibliotece działa Bractwo Młodych Miłośników Starych Miast. Koło skupia młodzież gimnazjalną i licealną. Spotkania odbywają się w Pracowni Regionalnej. W czerwcu zostaje otwarta „Pracownia Plastyczna” grafiki, malarstwa i rysunku.
  • Rok 2002 – W styczniu Biblioteka ogłasza pierwszą Edycję Konkursu Literackiego „Okolica w Literę Ujęta”. Ideą konkursu jest pobudzenie wrażliwości poetyckiej i aktywności twórczej dzieci i młodzieży. Kierowany jest do uczniów Szkół Podstawowych, Gimnazjów i Szkół Podstawowych.
  • Rok 2003 – Dwie filie wiejskie tj. w Długopolu Zdroju oraz w Międzygórzu zmieniły dotychczasowy lokal. Filia w Długopolu Zdroju przeniesiona została do budynku PPU po byłym laboratorium. Natomiast biblioteka w Międzygórzu otrzymała pomieszczenie po Szkole Podstawowej.
  • Rok 2004 – Z dniem 1 stycznia 2004 r. na mocy Uchwały Nr XIV/83/03 Rady Miejskiej w Bystrzycy Kłodzkiej z dnia 27 czerwca 2003 r. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Bystrzycy Kłodzkiej staje się gminną instytucją kultury.
  • Rok 2005 – IV edycja konkursu literackiego ,,OKOLICA W LITERĘ UJĘTA”
  • Rok 2006 – Jubileusz 60-lecia BPMiG

Opublikowano 11.07.2013 20:23